Kontakt

Kolejowa strona Stalowej Woli.
1934 r. – budowa wieży ciśnień w Charzewicach.

Archiwum – zdjęcia od 2004-06-01


« powrót

Opis

Po dłuższej stagnacji powróciłem do mojego kolejowego życia i niewiele myśląc przejechałem się w końcu SA107, ale już drugim egzemplarzem. Potem z jakimś kosmicznym opóźnieniem moje województwo dostało pierwszy zamówiony szynobus, SA109-007, który został o dziwo skierowany do Rozwadowa, gdzie za dużo do roboty nie miał - jeździł tylko do Dębicy i z powrotem, raz dziennie (dopiero potem dodano kurs do Przeworska, a następnie szynobus trafił do Rzeszowa i przestał się w Rozwadowie pokazywać). Odwiedziłem tego lata Oświęcim, zaliczając zarazem linię do Skawiny, a potem Starachowice, zaliczając wąskotorówkę. Skorzystałem również z nowej oferty PKP Cargo - przejazdów zabytkowym taborem na trasie Kraków-Wieliczka - i po raz pierwszy wybrałem się na Dni Transportu Publicznego do Warszawy. W międzyczasie odbyłem podróż do Berlina, z której niestety nie przywiozłem żadnych fotek, za to mnóstwo wrażeń. Dotarłem tam polskim Bdhmnu (czyli oczywiście Berlin-Warszawa-Expressem), poruszałem się po mieście S-Bahn'em, a wróciłem do Szczecina pociągami RegionalExpress i RegionalBahn kolei DB AG.
100%
Słynna szwedzka lokomotywa z polskim oznaczeniem EP03-01 stoi w Wieliczce rynek z pociągiem specjalnym. Poprowadzi go z powrotem do Krakowa Głównego.
100%
Jedyny zachowany Tr12 w Wieliczce Rynek. Impreza była adresowana do wszystkich, bez względu na wiek.
100%
Jeszcze jedno ujęcie najstarszego czynnego elektrowozu w Polsce.
100%
Najdłuższy jak na razie produkt firmy Kolzam jedzie z Dębicy do Rozwadowa. Daleko z prawej widać semafor kształtowy.
100%
EP07-544 z pociągiem osobowym do Skarżyska Kamiennej wyjeżdża z Rozwadowa. Jest to ostatnia relacja, na jakiej można zobaczyć wagony Bhp w okolicy.
100%
SU45-151 z jednym wagonem typu 120A, jako pociąg osobowy z Rozwadowa do Kraśnika, rusza z przystanku Pilchów.
100%
Koniec sezonu wakacyjnego - Solina, prowadzona EU07-113, nie ma już 14 wagonów, a zaledwie 9. W pełnym składzie będzie kursowała w soboty (z Warszawy) i niedziele (z Rzeszowa, Przemyśla oraz Odessy, Kiszyniowa i Lwowa, o ile niedziela wypadnie w nieparzysty dzień miesiąca).
100%
Pociąg pospieszny Hetman z Zamościa do Wrocławia prowadzony SU45-010 rusza z przystanku Stalowa Wola. Jest to ostatni pociąg w Stalowej Woli prowadzony SU45, posiadający w składzie wagon barowy i kursujący linią Stalowa Wola Południe - Zwierzyniec.
100%
Pociąg osobowy nr 417, z SU45-151 na czele, zjeżdża z mostu na Sanie między przystankami Kępa i Pilchów.
100%
SU45-151 z osobówką z Lublina jedzie w kierunku Pilchowa.
100%
Jeden z najnowszych wagonów PKP-IC, Adhmnu. Posiada nową kolorystykę spółki na zewnątrz i w środku oraz całkiem nowe fotele. Można go było zobaczyć na Dworcu Gdańskim w Warszawie z okazji Dni Transportu Publicznego.
100%
Bdhmnu - oznaczenie sugeruje, że jest to wagon z poprzedniego zdjęcia w wersji dla drugiej klasy, ale tak nie jest. W rzeczywistości jest to sliperetka, czyli wagon z fotelami wypoczynkowymi i posiada mniej miejsc niż 1 klasa. Kursuje w pociągu EuroNight Jan Kiepura, ale nie jest dostępny jedynie w komunikacji międzynarodowej - można się nim przejechać na trasie Warszawa-Poznań za cenę drugiej klasy zwykłego EC - wystarczy kupić bilet u obsługi pociągu.
100%
Jeden z najnowszych wagonów w Polsce - komfortowy wagon sypialny WLABdmnu przeznaczony dla pociągu EN Jan Kiepura. Są w nim m.in. dwa przedziały business-class wyposażone w prysznice, telewizory plazmowe i DVD. Wszystko to można było obejrzeć na stacji Warszawa Gdańska z okazji Dni Transportu Publicznego.
100%
Nowość spółki PKP-PR - bezprzedziałowy wagon przeznaczony do pociągów pospiesznych, Brdhnu. Wagon oferuje standard zbliżony do tych z pociągów InterCity, ale posiada dodatkowo duży przedział na rowery. Załadunek rowerów ułatwiają szerokie drzwi odskokowo-przesuwne zamontowane po stronie przedziału. Niestety, brakuje mu klimatyzacji - posiada jedynie ogrzewanie nawiewne.
100%
Wagon sypialny z pociągu Jan Kiepura - widok od strony drzwi wejściowych. Kuszetki i wagon restauracyjny do tego pociągu zapewnia DB AG.
100%
EN57-1755 w nowym, charakterystycznym dla Warszawy (a także Katowic) malowaniu, stoi na stacji Warszawa Gdańska. Jest to pociąg specjalny do Grodziska, uruchomiony z okazji Dni Transportu Publicznego 2004.
100%
Dwie „stonki”: SM42-031 i SM42-605 obsługują wystawę z okazji Dni Transportu Publicznego na Dworcu Gdańskim w Warszawie.
100%
Przedziałowy wagon pierwszej klasy typu 112A. Z zewnątrz nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale posiada całkowicie zmienione wnętrze. Takie wagony kursują w najbardziej prestiżowych pociągach pospiesznych. Ten egzemplarz został wystawiony na pokaz dla publiczności z okazji Dni Transportu Publicznego.


1 2