| Kontakt

Kolejowa strona Stalowej Woli.
2005 r. – koniec składów wagonowych w ruchu lokalnym na linii do Przeworska.

Słowacja 2003 – zdjęcia


« powrót
330
Wąskotorowa jednostka serii 420. Tego typu tabor był do niedawna podstawą słowackich "elektriczek", czyli kolei dowożącej turystów z miejscowości turystycznych w miejsca, w których zaczynają się górskie szlaki. Na zdjęciu pociąg, który przyjechał ze stacji Tatranská Lomnica do Starego Smokovca. Niczego innego nie spodziewałem się zobaczyć, ale...
332
...nagle od strony Popradu na stację wjechała jednostka serii 425. Przekonałem się później, że nowych jednostek jest tu znacznie więcej i tak naprawdę ciężko trafić na starą.
330
Składem tym dostałem się z powrotem do Tatranskiej Lomnicy, stacji widocznej na zdjęciu.
331
Do stacji dojeżdżają również pociągi normalnotorowe. Są to wagony motorowe serii 520 (na zdjęciu egzemplarz 520-011) kursujące z Tatranskiej Lomnicy do Studenego Potoku, gdzie można się przesiąść na szynobus do stacji Poprad-Tatry (niektóre kursy z Lomnicy dojeżdżają bezpośrednio do Popradu). Tak więc z Lomnicy do Popradu można dojechać na dwa sposoby: z przesiadką w Studenym Potoku lub Starym Smokovcu. Różnica w długości trasy wynosi ok. 2 km, za to tabor, jak widać, różni się znacznie.
329
To już normalnotorowa stacja z prawdziwego zdarzenia - Žilina. Na jednym z torów stoi manewrówka serii 721 z dwoma składami pociągów osobowych. Składają się one ze zmodernizowanych wagonów bezprzedziałowych z podwójnymi drzwiami odskokowo-przesuwnymi.
328
Na stację w Žilinie wjeżdża 6-osiowy elektrowóz serii 183 z pociągiem towarowym. Takie pociągi prowadzą najczęściej właśnie lokomotywy tej serii, a także elektrowozy 131, stanowiące dwuczłonową odmianę 163.
329
Na tę samą stację wpada ekspres Košičan relacji Praha - Košice złożony z przedziałowych i bezprzedziałowych wagonów (także o długości 24,5 m) należących do kolei czeskich (2 klasa, restaurant) i słowackich (dwa pierwsze wagony 2 klasy i wagon klasy 1). Tym samym Exem, tylko jadącym w przeciwną stronę, dostałem się do Žiliny ze stacji Poprad-Tatry.
328
Tak właśnie wygląda słowacki wagon 1 klasy w ekspresie Košičan. Jest on podzielony na część przedziałową i bezprzedziałową.
155
Cestovný poriadok, czyli słowacka "cegła" - można ją kupić w informacji w Žilinie za równowartość 2 zł.
328
Stacja Poprad-Tatry. Na pierwszym planie dwa wagony motorowe serii 810, w tle elektryczna jednostka 460.
329
Seria 810 doczekała się modernizacji, a oto jej owoce: szynobus oznaczony jako seria 812 wraz z doczepą 810.
328
Jednostka elektryczna serii 460 na stacji Poprad-Tatry. Tego typu tabor (w środku nie różniący się zbytnio od zwykłych wagonów) obsługuje pociągi osobowe m.in. do Košic.
329
Tak wygląda podstawowy wagon spotykany w słowackich osobówkach. Jest bezprzedziałowy, ma wydzielone miejsce do przewozu rowerów, wyposażony jest także w hamulce tarczowe.
328
Na tym zdjęciu najlepiej widać, jak imponująca jest stacja Poprad-Tatry. Nad torami o prześwicie 1435 mm, prostopadle do ich kierunku, znajduje się stacja Tatranskiej Elektricznej Železnicy (na zdjęciu widoczna jednostka 425, w tle Tatry Wysokie).
328
Dwie towarowe lokomotywy serii 183 manewrują po stacji w Štrbie.
328
Druga część tej samej stacji. Na pierwszym planie jednostka kolejki zębatkowej - pierwszy wagon to doczepa serii 905, drugi jest silnikowy i oznaczony jako 405. Pociąg odjedzie do stacji Štrbské Pleso.
333
Stacja Štrbské Pleso. Przy peronie stoi jednostka 425...
328
...i to niejedna. Jest ich tutaj naprawdę dużo więcej niż starych 420. Kursują do Starego Smokovca, Tatranskiej Lomnicy i Popradu.
328
I kolejna jednostka zębatkowa, tym razem widać wagon silnikowy 405.
328
Stacja Spišská Nová Ves - właśnie wjeżdża rýchlik do Bratislavy z elektrowozem serii 163 na czele.
328
Pociąg ten prowadził m.in. czeskie wagony 2 klasy, oznaczone po prostu jako B...
328
... a także słowackie wagony sypialne (WLAB) i kuszetki.

Opis

Ta strona ma charakter nieco inny niż pozostałe części Galerii. Chciałem po kolei przedstawić zdjęcia z mojego tegorocznego pobytu na Słowacji i pokazać na nich przede wszystkim zorganizowanie transportu w tym kraju. Dlatego też nie koncentrowałem się na seriach i egzemplarzach lokomotyw lub jednostek, ale bardziej na relacjach pociągów, warunkach w nich panujących, dostosowania rozkładu do potrzeb podróżnych i cenach przejazdów. Nie miałem zamiaru porównywać słowackich kolei do PKP, ale niestety niewiele przemawia na korzyść tych drugich...
Ze stacji Spišská Nová Ves jednostką 460 udałem się do Košic, a stamtąd osobówką do Prešova i tak właśnie zakończyła się moja wakacyjna przygoda z kolejami ŽSR w 2003 roku. Przedstawione powyżej zdjęcia to zaledwie garstka miłych wspomnień z tego kraju; ŽSR powinny stanowić przykład dla władz PKP, jak pożyteczna i potrzebna może być kolej w dzisiejszych czasach i w jakim kierunku powinna być rozwijana. Słowacja nie jest tu żadnym wyjątkiem - takich zarządów w Europie nie brakuje i mam nadzieję, że będzie mi dane zarówno je poznać, jak i doczekać podobnej jakości w Polsce, czy to na PKP, czy u prywatnego przewoźnika.
Wszystkie zdjęcia wykonano aparatem Praktica MTL3 i dodano 13-08-2003.