Kontakt

Kolejowa strona Stalowej Woli.
1914 r. – otwarcie linii do Lublina.

Archiwum – zdjęcia od 2005-10-01


« powrót

Opis

Jesień, mimo moich ciągłych wyjazdów na studia, przerywanych tylko weekendami w domu, a nawet po części dzięki nim, była udaną kontynuacją letniego „boomu”. W październiku, a potem jeszcze w listopadzie zrobiłem kilka historycznych dzisiaj zdjęć z udziałem osobówek zestawionych nie z EZT, ale z wagonów ciągniętych przez lokomotywy i to nie tylko „byki”. A dzięki wyjazdom na studia, podczas jednej z przesiadek w Przeworsku miałem okazję jako jedyna osoba w Polsce zrobić zdjęcia wąskotorowego pociągu do Dynowa poza sezonem. Przynajmniej raz nie żałowałem, że przesiadka z osobówki na Światowida trwa tak długo.
W Listopadzie w kilku miastach kraju zorganizowano imprezy z okazji Dnia Kolejarza. Po wielu latach przerwy takie obchody wróciły na główną lubelską stację, z której specjalne pociągi woziły chętnych na stację rozrządową Lublin Tatary. Oprócz tego do pooglądania było to co zwykle: trochę lokomotyw, trochę wagonów i szynobusy. To co mniej zwykłe stało kawałek za lokomotywownią, a były to lokomotywy należące do przewoźnika Orlen KolTrans, w tym dość egzotyczna, czerwona T448P-053 i nawet bardziej czerwony M62-1703.
W grudniu za to do Rozwadowa wróciły jednostki i wróciły już na dobre. Jedną z nich dotarłem na nigdy nienudzącą się Podwolinę, która tym razem okazała się nader łaskawa – przysłała mi aż dwa szerokie pociągi i jeszcze parę dodatków na normalnym torze.
Wraz ze zmnianą rozkładu poprawie uległy połączenia z Lublinem – wreszcie do szynobusu (lub „zaszynobusu”) można było wsiąść nie w Kraśniku, nie w Rzeczycy, nie w Rozwadowie, a w Stalowej Woli Centrum i na pozostałych stacjach i przystankach mojego miasta, łącznie ze Stalową Wolą Południe. Myślałem, że nigdy się tego nie doczekam. Eksperyment się udał, o czym świadczy fakt, że połączenia Lublin - Stalowa Wola Południe pozostały na dobre. Nie udał się za to przyjęty przeze mnie z entuzjazmem eksperyment z pociągiem przyspieszonym Stalowa Wola Rozwadów - Rzeszów. Naprawdę szkoda, chociaż rozumiem że frekwencja w żaden sposób nie uzasadniała puszczania EN71 w tej relacji. Może gdyby Podkarpacie miało EN81, a takich przyspieszonych par byłoby więcej w ciągu doby, pasażerowie daliby się przekonać odpowiednią kampanią marketingową i promocyjnymi cenami biletów. Ale cóż – z wyżej wymienionych elementów zabrakło wszystkich.
W maju odbyła się kolejarska majówka, którą upamiętniłem specjalną, drugą w historii strony, galerią tematyczną. Pomimo bardzo ograniczonych możliwości, organizatorom udało się zgromadzić w Rozwadowie trochę ciekawego taboru, a z pewnością udało im się zgromadzić tłumy zwiedzających. Był to jednak tylko przedsmak obchodów 120-lecia węzła, które miały się odbyć rok później.
100%
ST44-360 ze składem węglarek z Niska mija Moskale jadąc do Stalowej Woli Południe.
100%
Po zmianie czoła w Stalowej Woli Południe, ST44-360 udaje się z powrotem w kierunku Zwierzyńca.
100%
Zabytkowy ET21-57 w zabytkowym malowaniu będzie pchał, a potem ciągnął skład zabytkowych wagonów z zabytkowym parowozem Ty2-953 na czele.
100%
Ty2-953 na czele pociągu „retro” z Krakowa Głównego do Wieliczki Rynek.
100%
Pociąg osobowy relacji Katowice - Kozłów widziany z wiaduktu LHS w Charsznicy. To malowanie EN57, wprowadzone kilka lat temu, nie jest już obowiązujące.
100%
Słynny lubelski „niebieski wagon”, czyli klimatyzowana salonka spółki PLK, zagościł w Rozwadowie z okazji Kolejarskiej Majówki.
100%
Wnętrze przedziału sypialnego wagonu Sk.
100%
Należąca do PLK SM03-096 stoi na torze oporowym między niebieską salonką a wagonami towarowymi.
100%
SA103-007 jako „wycieczka” przyjechał ze Stalowej Woli Południe i odjedzie dalej do Lublina.
100%
Rozwadowski pomnik, Ty2-16, stoi na cokole pod rozwadowską lokomotywownią.
100%
„Ryflak” nadal niszczeje na jednej z bocznic.
100%
SU45-010 czeka pod szopą aż Solina przyjedzie z Przemyśla.
100%
EN57-1075 jako pociąg osobowy z Przeworska do Tarnobrzega opuszcza stację w Rozwadowie.
100%
Pociąg osobowy z Lublina do Rozwadowa, zestawiony z SU45-172 i wagonów Bh, kończy swój bieg. Dawniej pociąg był skomunikowany z przyspieszonym osobowym do Rzeszowa, teraz z przesiadką jest nieco gorzej.
100%
Od strony Przeworska do Podwoliny zbliża się EN57-1420.
100%
EN57-1420 zwalnia przed przystankiem Nisko Podwolina.
100%
Ostatni wieczorny pociąg osobowy z Tarnobrzega do Przeworska (w roli tej wystąpił EN57-1304) opuszcza stację w Nisku.
100%
Wieczorny Lublin - Rozwadów z SU45-126 zbliża się do stacji końcowej.


1 2 3