Kontakt

Kolejowa strona Stalowej Woli.
2001 r. – powstanie niniejszej strony.

Archiwum – zdjęcia od 2009-10-01


« powrót

Opis

Krótki, na szczęście, okres pomiędzy zakończeniem moich studiów a znalezieniem pierwszej pracy zdominowało jedno ważne wydarzenie – koniec eksploatacji serii SP32 na Podkarpaciu. Z tej okazji, choć robię to rzadko, wybrałem się w Bieszczady aby wziąć udział w imprezie z pociągiem specjalnym, który odwiedził jednego dnia Uherce i Łupków. Malownicze krajobrazy stanowiły piękne tło dla klasycznego składu, stąd duża liczba zdjęć z imprezy, które postanowiłem opublikować.
Wraz ze zmianą rozkładu jazdy przemianowano nasze odwieczne „pośpiechy” na bezimienne TLK. Krótko potem starego, dobrego Sana usunięto z podkarpackiej części trasy, ale wcześniej zorganizowano wyjątkowo smutną wobec tego faktu kolejarską majówkę. Ostatnią zresztą.
100%
Może zacznijmy od tego, że byłem w Zagórzu 4 lata temu i zrobiłem niemal identyczne zdjęcie. Nie opublikowałem go, bo parowóz TKt48-124 wyglądał wtedy fatalnie. Ale Jasło i okolice to mała ojczyzna wielu miłośników kolei, którzy działają wyjątkowo prężnie, stąd nowe malowanie pomnika w Zagórzu, stąd też taka wspaniała impreza z SP32.
100%
Miejsce akcji: Zagórz. Dworzec w tym mieście nie przypomina klimatycznych, galicyjskich budynków, które można zobaczyć na wielu stacjach dawnego zaboru austriackiego. Ale nie jest to też sypiąca się rudera, wprost przeciwnie.
100%
Nadchodzi czas planowego rozpoczęcia imprezy. Skład, którym będziemy jechali, to dwa wagony typu 120A należące do Przewozów Regionalnych, w tym jeden ze świeżą jeszcze powłoką lakierniczą. Lokomotywa to oczywiście klasyk wśród SP32: SP32-073.
100%
Do odjazdu jeszcze pół godziny, ale ponieważ chętnych na przejazd jest wielu, zajmowanie miejsc w wagonach jest wysoce wskazane. W tle widać już krajobraz Bieszczadów, który będzie nam towarzyszył na każdym kroku – zamglone połacie iglaków i różnokolorowe kępy drzew liściastych.
100%
Słychać dźwięk uruchamianego hamowania, pociąg zatrzymuje się, a maszynista podaje sygnał baczność. To znak, że czas na pierwszy fotostop. Zagórz - Lesko Łukawica, w tle góra Sobień.
100%
Piękna przyroda, kręty tor, klasyczne słupy teletechniczne i nasz pociąg w całej okazałości. Wszyscy są zachwyceni, choć mało kto wie, co czeka nas później. To jest dopiero rozgrzewka.
100%
Pociąg specjalny podjechał kilkadziesiąt metrów dalej. Odważni schodzili po śliskim zboczu nad małe jeziorko, ja wolałem nie ryzykować.
100%
Tor linii do Krościenka wije się zupełnie jak polna droga. Fotostop niedaleko tartaku w Łukawicy.
100%
O porannym deszczu nikt już nie pamięta, wyszło słońce i zrobiło się naprawdę malowniczo.
100%
A teraz pogoda wróciła do jesiennej normy. Normą na tej linii są też zróżnicowane strażnice przejazdowe, w większości niemające już nic wspólnego z posterunkami ruchu. Lesko Łukawica - Jankowce.
100%
Krótki, ale tunel to tunel. Ładnie skład wygląda z niego. Fotostop przed dawną stacją Uherce Tunel.
100%
I wreszcie semafor wjazdowy do stacji Uherce. Kształtowy, naturalnie.
100%
Zbliża się koniec pierwszego etapu imprezy, a zarazem dłuższa przerwa.
100%
W obrębie stacji Uherce znajduje się m.in. taki oto przejazd z taką oto strażnicą.
100%
Uherce to zamieszkana przez 1400 mieszkańców wioska o węgiersko brzmiącej nazwie. Budynek stacyjny jest jak na tę linię stosunkowo młody, bo pochodzi z drugiej połowy lat 50-tych, stąd jego dość odmienna architektura.
100%
Korzystając z okazji wyjeżdżamy jeszcze za stację Uherce, choć mimo wstępnych planów nie ma szans na dotarcie do Olszanicy.
100%
Z powrotem na stacji w Uhercach. Zmiana czoła i oblot składu przez „zemstę Ceauşescu”.
100%
Wyjazd podany. Niestety, coraz rzadziej można spotkać w Bieszczadach stacje o kształtowej sygnalizacji.
100%
Strażnica, której drugą stronę widzieliśmy kilka zdjęć wcześniej, od tej również wygląda ciekawie.
100%
Z powrotem na stacji Zagórz. Żegnamy linię 108 i kierujemy się ku linii 107 – na Łupków!
100%
Już pierwszy fotostop pokazuje, że na linii tej warunki do robienia zdjęć będziemy mieli doskonałe. Tarnawa Dolna - Czaszyn.
100%
I rzeczywiście. Czaszyn - Morochów.
100%
Od góry: bieszczadzka przyroda, druty teletechniczne, linia kolejowa z naszym pociągiem, wąziutka droga i rzeka Osława. Tak wygląda linia między przystankami Mokre Małopolskie i Wysoczany.
100%
Kolejne ujęcie naszego „Sonderzuga” nad Osławą.
100%
Szczawne Kulaszne. „Żółtek” z pociągiem specjalnym wjeżdża na stację.
100%
Wreszcie cel podróży – stacja Łupków, ostatnia przed granicą RP. SP32-073 objeżdża skład.
100%
A tak wygląda wjazd do tunelu łączącego Polskę ze Słowacją. Historia tego obiektu obfituje w wysadzenia i odbudowy, ale ostatnie 13 lat to spokojna służba podróżnym.
100%
Powoli kończy się impreza pożegnalna, kończy się też historia serii SP32 na Podkarpaciu. Czy przy gmachu łupkowskiego dworca zatrzyma się coś w przyszłym rozkładzie? Istnieją obawy, że nic.
100%
Póki co w Jaśle stacjonują i pojawiają się w Zagórzu maszyny paru innych serii. Jedna z nich, ST43-345, oczekuje na zatrudnienie na jednym z torów w okolicach nieistniejącej już parowozowni wachlarzowej.
100%
Do obsługi ruchu pasażerskiego, oprócz szynobusów, pozostało kilka innych maszyn. M.in. ta SU42-521, złapana w trakcie tankowania.
100%
W Zagórzu znajduje się też wciąż niewielka hala, zajmowana akurat przez SU42-510 i SU42-533 jeszcze w starym malowaniu.
100%
Budynek dworcowy na stacji Ustrzyki Dolne to dobry przykład pięknej, galicyjskiej architektury i wstrętnych, plastikowych okien.
100%
SU45-228 z pociągiem pospiesznym 13109 Solina wpada na stację w Rozwadowie. Jeszcze z pociągiem pospiesznym, bo zgodnie z zapowiedziami kategoria ta wkrótce zniknie z polskich szyn na korzyść Tanich Linii Kolejowych.
100%
ET40-090 ze składem węglarek wjeżdża na rozwadowską stację od strony Rozwadowa Towarowego.
100%
Miejsce akcji: tuż przed mijanką Drozdów od strony Bojanowa. Szerokotorowy ST44-2043 pędzi na zachód z krótkim, jak na LHS, składem pociągu zdawczego.
100%
Nowoczesność na „ruskim torze” – pociąg prowadzą dwie lokomotywy typu 311Da z ST40s-09 na czele. Są to maszyny zbudowane przez Newag na bazie ST44.


1 2