Kontakt

Kolejowa strona Stalowej Woli.
2001 r. – zamknięcie parowozowni w Charzewicach.

Słowacja 2003 – zdjęcia


« powrót

Opis

Ta strona ma charakter nieco inny niż pozostałe części Galerii. Chciałem po kolei przedstawić zdjęcia z mojego tegorocznego pobytu na Słowacji i pokazać na nich przede wszystkim zorganizowanie transportu w tym kraju. Dlatego też nie koncentrowałem się na seriach i egzemplarzach lokomotyw lub jednostek, ale bardziej na relacjach pociągów, warunkach w nich panujących, dostosowania rozkładu do potrzeb podróżnych i cenach przejazdów. Nie miałem zamiaru porównywać słowackich kolei do PKP, ale niestety niewiele przemawia na korzyść tych drugich...
Ze stacji Spišská Nová Ves jednostką 460 udałem się do Košic, a stamtąd osobówką do Prešova i tak właśnie zakończyła się moja wakacyjna przygoda z kolejami ŽSR w 2003 roku. Przedstawione powyżej zdjęcia to zaledwie garstka miłych wspomnień z tego kraju; ŽSR powinny stanowić przykład dla władz PKP, jak pożyteczna i potrzebna może być kolej w dzisiejszych czasach i w jakim kierunku powinna być rozwijana. Słowacja nie jest tu żadnym wyjątkiem - takich zarządów w Europie nie brakuje i mam nadzieję, że będzie mi dane zarówno je poznać, jak i doczekać podobnej jakości w Polsce, czy to na PKP, czy u prywatnego przewoźnika.
Wszystkie zdjęcia wykonano aparatem Praktica MTL3 i dodano 13-08-2003.
100%
Wąskotorowa jednostka serii 420. Tego typu tabor był do niedawna podstawą słowackich "elektriczek", czyli kolei dowożącej turystów z miejscowości turystycznych w miejsca, w których zaczynają się górskie szlaki. Na zdjęciu pociąg, który przyjechał ze stacji Tatranská Lomnica do Starego Smokovca. Niczego innego nie spodziewałem się zobaczyć, ale...
100%
...nagle od strony Popradu na stację wjechała jednostka serii 425. Przekonałem się później, że nowych jednostek jest tu znacznie więcej i tak naprawdę ciężko trafić na starą.
100%
Składem tym dostałem się z powrotem do Tatranskiej Lomnicy, stacji widocznej na zdjęciu.
100%
Do stacji dojeżdżają również pociągi normalnotorowe. Są to wagony motorowe serii 520 (na zdjęciu egzemplarz 520-011) kursujące z Tatranskiej Lomnicy do Studenego Potoku, gdzie można się przesiąść na szynobus do stacji Poprad-Tatry (niektóre kursy z Lomnicy dojeżdżają bezpośrednio do Popradu). Tak więc z Lomnicy do Popradu można dojechać na dwa sposoby: z przesiadką w Studenym Potoku lub Starym Smokovcu. Różnica w długości trasy wynosi ok. 2 km, za to tabor, jak widać, różni się znacznie.
100%
To już normalnotorowa stacja z prawdziwego zdarzenia - Žilina. Na jednym z torów stoi manewrówka serii 721 z dwoma składami pociągów osobowych. Składają się one ze zmodernizowanych wagonów bezprzedziałowych z podwójnymi drzwiami odskokowo-przesuwnymi.
100%
Na stację w Žilinie wjeżdża 6-osiowy elektrowóz serii 183 z pociągiem towarowym. Takie pociągi prowadzą najczęściej właśnie lokomotywy tej serii, a także elektrowozy 131, stanowiące dwuczłonową odmianę 163.
100%
Na tę samą stację wpada ekspres Košičan relacji Praha - Košice złożony z przedziałowych i bezprzedziałowych wagonów (także o długości 24,5 m) należących do kolei czeskich (2 klasa, restaurant) i słowackich (dwa pierwsze wagony 2 klasy i wagon klasy 1). Tym samym Exem, tylko jadącym w przeciwną stronę, dostałem się do Žiliny ze stacji Poprad-Tatry.
100%
Tak właśnie wygląda słowacki wagon 1 klasy w ekspresie Košičan. Jest on podzielony na część przedziałową i bezprzedziałową.
100%
Cestovný poriadok, czyli słowacka "cegła" - można ją kupić w informacji w Žilinie za równowartość 2 zł.
100%
Stacja Poprad-Tatry. Na pierwszym planie dwa wagony motorowe serii 810, w tle elektryczna jednostka 460.
100%
Seria 810 doczekała się modernizacji, a oto jej owoce: szynobus oznaczony jako seria 812 wraz z doczepą 810.
100%
Jednostka elektryczna serii 460 na stacji Poprad-Tatry. Tego typu tabor (w środku nie różniący się zbytnio od zwykłych wagonów) obsługuje pociągi osobowe m.in. do Košic.
100%
Tak wygląda podstawowy wagon spotykany w słowackich osobówkach. Jest bezprzedziałowy, ma wydzielone miejsce do przewozu rowerów, wyposażony jest także w hamulce tarczowe.
100%
Na tym zdjęciu najlepiej widać, jak imponująca jest stacja Poprad-Tatry. Nad torami o prześwicie 1435 mm, prostopadle do ich kierunku, znajduje się stacja Tatranskiej Elektricznej Železnicy (na zdjęciu widoczna jednostka 425, w tle Tatry Wysokie).
100%
Dwie towarowe lokomotywy serii 183 manewrują po stacji w Štrbie.
100%
Druga część tej samej stacji. Na pierwszym planie jednostka kolejki zębatkowej - pierwszy wagon to doczepa serii 905, drugi jest silnikowy i oznaczony jako 405. Pociąg odjedzie do stacji Štrbské Pleso.
100%
Stacja Štrbské Pleso. Przy peronie stoi jednostka 425...
100%
...i to niejedna. Jest ich tutaj naprawdę dużo więcej niż starych 420. Kursują do Starego Smokovca, Tatranskiej Lomnicy i Popradu.
100%
I kolejna jednostka zębatkowa, tym razem widać wagon silnikowy 405.
100%
Stacja Spišská Nová Ves - właśnie wjeżdża rýchlik do Bratislavy z elektrowozem serii 163 na czele.
100%
Pociąg ten prowadził m.in. czeskie wagony 2 klasy, oznaczone po prostu jako B...
100%
... a także słowackie wagony sypialne (WLAB) i kuszetki.