Koniec dnia w Czechowicach Dziedzicach – w towarzystwie dudnienia silnika lokomotywy Class 66.
Na stację Warszawa Wschodnia wjechał Ekspres InterCity 41, który rozpoczął jazdę na stacji Berlin Gesundbrunnen.
Przymusowy postój Pendolino w Mleczewie między Iławą a Malborkiem. W związku z kolizją, jakiej uległa osobówka na pobliskim przejeździe, pasażerów przesadzono do komunikacji zastępczej, a następnie w Malborku do kolejnego planowego Ekspresu InterCity Premium, który dotarł do tego miasta już po odblokowaniu magistrali.
Wnętrze wagonu 2 klasy Ekspresu InterCity Premium, czyli Pendolino.
Gdańsk Osowa i szynobusy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Nowa inwestycja, zrealizowana z niemałym rozmachem, póki co służy pasażerom na trasie do stacji Gdańsk Wrzeszcz ułatwiając dojazd m.in. do portu lotniczego im. Lecha Wałęsy.
Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO to znakomita okazja do bliskiego zapoznania się z nowinkami producentów taboru. Oto wnętrze szynobusu
ATR 220-026 TR zbudowanego przez bydgoską PESĘ dla Trenitalii. Fotele posiadają typową dla Włoch skajową tapicerkę.
Łódzka Kolej Aglomeracyjna w Gdańsku – na targach TRAKO pojawił się jeden z wyprodukowanych przez Stadlera 2-wagonowych flirtów dla nowego łódzkiego przewoźnika.
Polski szynobus z Bydgoszczy i szwajcarska jednostka z Siedlec obok siebie na targach TRAKO.
Wnętrze elektrycznego zespołu trakcyjnego Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej oferuje standard całkiem przyzwoity nawet dla relacji dłuższych niż typowo aglomeracyjne.
Górny pokład jednego z najciekawszych pojazdów, jakie można było zobaczyć podczas tegorocznych targów TRAKO – pierwszego polskiego wagonu piętrowego wyprodukowanego przez PESĘ dla Kolei Mazowieckich.
PESA Sundeck, czyli nowy piętrus bydgoskich zakładów – pokład dolny.
Wnętrze
45WE-010, przedstawiciela serii najszybszych impulsów, produkowanych w Nowym Sączu przez firmę Newag.
Na Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO zaprezentowano długo oczekiwany pociąg wyprodukowany przez firmę Stadler do obsługi pociągów InterCity. Wnętrze 2 klasy
ED160-009.
1 klasa flirta dla PKP InterCity już na pierwszy rzut oka zdradza wyjątkowo wysoką jakość wykonania.
Spalinowy zespół trakcyjny z rodziny GTW 4/12 wyprodukowany przez firmę Stadler dla lombardzkiego przewoźnika Trenord również dotarł do Gdańska na targi TRAKO.
Przewozy Regionalne na targach TRAKO zaprezentowały kolejną, być może już ostatnią, modernizację serii nad seriami – EN57. Przy okazji poznaliśmy nowe, rewolucyjne barwy przewoźnika.
Wnętrze
EN57AL-2101 Przewozów Regionalnych. Na tle fabrycznie nowego taboru jednostka nie szokuje estetyką wnętrza, ale nowe fotele są dużo wygodniejsze od tych, które montowano przy poprzednich modernizacjach.
45WE-010 – impuls z rodziny polskich rekordzistów.
Dwie dalekobieżne elektryczne nowości dla PKP InterCity: Stadler FLIRT i PESA DART na targach TRAKO przyciągały tłumy.
Takie wnętrza będą oglądali pasażerowie pociągów podmiejskich w okolicach Mediolanu. Stadler GTW 4/12,
ATR 125.103.
ED161-009 i
ED161-004 prezentują się w Gdańsku. Polscy projektanci postanowili nadać dartowi wygląd bardzo charakterystyczny i wręcz awangardowy, ale bardziej zachowawczy flirt też może się podobać. Najważniejsze jednak, że wraz z dostawami obu serii ubędzie w kraju „muzealnych” wagonów znanych z pociągów TLK.
Wnętrze wagonu 1 klasy elektrycznego zespołu trakcyjnego
ED161-044 typu DART. Patrząc na wystrój trudno przecenić tempo w jakim PESA rozwijała się przez ostatnią dekadę, zwłaszcza jeśli darta porównamy z ED59.
2 klasa pociągu PESA DART, prezentowanego na Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO, porównywanego czasem do Pendolino Alstoma. Uwagę zwraca dodatkowa mała, rozkładana półeczka nad stolikiem w oparciu siedzenia, na której można zostawić drobiazgi kiedy wstaje się na chwilę z miejsca, np. żeby sięgnąć do bagażu na półce. Jako największą wadę wskazuje się najczęściej nie do końca zgrany rozkład okien względem foteli.
Gdynia Główna.
ED250-007 manewruje w stronę Gdyni Cisowej.
Dzień po zakończeniu targów TRAKO trwają powroty taboru do producentów i miejsc stacjonowania.
EU07-078 przygotowuje się do odjazdu z Gdyni Głównej z szynobusem
ATR 220-026 TR na haku. Na drugim planie
EU07-377.
ET22-093 przyjechał luzem do Gdyni Głównej.